מוסיקה חסידית

מוסיקה חסידית

כלי הנגינה המשמשים אותנו לביצוע מוסיקה חסידית הם: כינור, אקורדיון, קלרינט, קונטרבס ותופים. הניגון בכלי זמרים נעשה בדרך כלל על ידי להקה חסידית לחתונה המונה בין שלושה לעשרה נגנים. כיום מוזיקת הכליזמרים מנוגנת בעיקר בחתונות, אך אנשים רבים שהתחילו להעריך את המוסיקה החסידית נוהגים לפקוד פסטיבילים המיועדים אך ורק לנגינת מוסיקה חסידית.

עד היום בחסידויות שונות שרים ומזמרים "בטיש" כל ערב שבת במשך שעות ארוכות. למשל בחסידות השונות שרים ומנגנים כל ערב בסוכות לכבוד שמחת בית השואבה.

המוסיקה החסידית היא מוסיקה מקסימה ששואבת לתוכה את שומעיה. המוסיקה החסידית היא מוסיקה רוחנית שנובעת מהנשמה והדבר ניכר בעיקר בחתונות כשמנגנים והארוחים נשאבים אל תוך המנגינה והשמחה מרקיעת שחקים.

תנועת החסידות 

באמצע המאה השמונה עשרה ייסד הבעל שם טוב את תנועת החסידות והפיץ את עקרונות התנועה בכול רחבי מזרח אירופה. את דרכו המשיך תלמידו המובהק "המגיד ממזריטש".

אחת הסיבות להפיכת תנועת החסידות מתנועה קטנה לתנועה גדולה ואהובה שהצליחה להתגבר על חלק ממתנגדיה היא שהחסידות שמה לה למטרה בין פשוטי העם לבין התורה. פשוטי העם כגון הנפחים הנגרים החלבנים והסנדלרים ידעו להתפלל אך לא היו בקיאים במשנה ובגמרא ובלימוד התורה ופלפוליה. כמו כן, בתקופת הבעל שם טוב היה בידול בין תלמידי חכמים שלמדו בישיבות ולמדו ובין פשוטי העם, אנשי העבודה שעבדו מבוקר ועד ערב למחייתם.

הבידול הגיע לידי כך שלומדי התורה ופושטי העם התפללו בבתי כנסת נפרדים. הבעש"ט רצה לשנות את המצב הזה, הוא הבין שגם יהודי פשוט יכול ללמוד תורה וההלכה בלי להיות תלמיד ישיבה. השינוי שיצר הבעש"ט עזר גם לכול אלו שהרגישו שהלימודים הקפדניים אינם מרווים את צימאונם – הבעל שם טוב נתן להם מענה רוחני יותר שמילא את נפשם בשמחה.

כשתנועת החסידות גדלה והתפתחה, החלו תלמידיו של הבעל שם טוב לייסד חסידויות משלהם ביישובים השונים כמו לדוגמה הנין של הבעל שם טוב "רבי נחמן מברסלב" או "האדמו"ר הזקן" שהחל את תנועת חסידות חב"ד וכו'.

עקרונות תנועת החסידות

עקרונות הבסיסים של כל החסידויות הם עקרונות פשוטים מאוד:

• אהבת ישראל
• עבודת האל בשמחה
• אהבה לאדמו"ר

השמחה בתנועת החסידות

השירה (שיר לה') היא לא רק "פותחת" את הלב, אלא גם אמצעי ליצירת קשר עם הקדוש ברוך, בדיוק כמו הדיבור אליו בזמן תפילה, או כמו שיחות מהלב בשפה מדוברת פשוטה.

על פי עקרונות תנועת החסידות "התינוק שנולד נולד שמח אך כשהזמן חולף בגלל סיבות שונות הן מולדות והן נרכשות – האדם מתרחק משמחת החיים שלו, אך על ידי העבודה פנימית אפשר להגיע שוב אל השמחה ואז התוצאה הטבעית היא חיים מתוך שמחה. רבי נחמן מברסלב שנהג להסביר הסברים קבליים עמוקים באמצעות סיפורים פשוטים, ראה קשר ברור בין הסיפור החסידי לבין הניגון החסידי.

בחצרות החסידיות נעשה שימוש נרחב בניגונים, החל מניגוני שבת ועד לניגון ההכנה לתפילה. חצרות חסידיות רבות אף נהגו להחזיק מלחין ומקהלה ובאירועים מרכזיים כגון נישואים, הכנסת ספר תורה, אירועי ל"ג בעומר ועוד, כאשר המקהלה ממלאת תפקיד מרכזי בליווי האירוע.

 

קידום אתרים אורגני בניית אתרים
Call
Mail