מנהגי חתונה יהודית

חתונה יהודית

בס"ד

מנהגי חתונה יהודית : מנהגי החתונה לא מובנים לכם ??? / מחפשים הסבר על מנהגי החתונה ??

מאז ומעולם נערכו ברחבי העולם טקסי נישואים. אין זה משנה מהי דתכם או מהיכן אתם המטרה זהה: התאחדות הזוג בנוכחות משפחתם וחבריהם האהובים. כל תרבות ביססה לעצמה טקסים ומנהגים שונים לחגיגת הנישואים, ואין ספק שכמה מהם נראים לנו ממש לא מובנים:

במלזיה קיים מנהג עתיק יומין שאוסר על החתן, הכלה ובני משפחותיהם הקרובים לעשות את צרכיהם במשך 72 שעות לפני החתונה. במסורת הקוריאנית לאחר החתונה נוהגים בני המשפחה והשושבינים לקשור את רגליו היחפות של החתן זו לזו, ולהלקות אותן בחוזקה בעזרת דגים דביקים.

בצפון סקוטלנד שוברים על ראש הכלה עוגה שהוטמנה בה טבעת, באמונה שמוצאת הטבעת – תתחתן במהרה . בפולין רוקדים את "ריקוד הכסף" בו מצמידים שטרות לשמלת הכלה לאות שביעות רצונם מהאירוע ואילו ביוון נהגו לשבור צלחות כמחווה של הערכה ללהקה המנגנת.

בחתונה הודית נהוג לזרוק פרחים על החתן והכלה, כסמל לאושר ופוריות, ובעיירות שונות ברחבי גרמניה נוהגים חברים של הזוג המאושר לחטוף את הכלה לפני החתונה ולהחביא אותה במקום כלשהו ברחבי העיירה, כשהחתן מגלה שהכלה נעלמה, עליו לקנות לכל חבריו בירה , וביחד הם יוצאים למסע החיפושים.

חתונה יהודית, היא אחד מטקסי החתונה העתיקים ביותר . היא כוללת מספר מאפיינים המייחדים אותה מטקסי חתונה אחרים :

  • הינומה – מסמלת את רעיון הצניעות, ומעבירה את המסר שללא קשר ליופי החיצוני של הכלה, הדבר החשוב הוא הנשמה והאישיות.
  • חופה – יריעת בד הפרוסה על גבי ארבעה עמודים , תחתיה מתקיים טקס הנישואין. החופה מסמלת את הבית שעתיד הזוג לבנות. היא פתוחה  לארבע רוחות השמים, בדומה לאוהלם של אברהם ושרה.
  • שבע הקפות סביב החתן (מנהג אשכנז) – הכלה מקיפה את החתן שבע פעמים, במקביל לשבעת ימי בריאת העולם. כמו כן המספר  שבע מייצג גם את השלמות המתקיימת רק כששניהם נמצאים זה עם זו.
  • הטבעת – הטבעת צריכה להיות חלקה ועגולה בצידה הפנימי עשויה מסוג מתכת אחד וללא אבנים. ולא פחות חשוב ,על החתן לקנות את הטבעת מכספו.
  • שבירת כוס – על ידי שבירת הכוס ואמירת המשפט : "אם אשכחך ירושלים, תשכח ימיני. תדבק לשוני לחכי אם לא אזכרכי, אם לא אעלה את ירושלים על ראש שמחתי" דווקא ברגעי האושר הגדולים אנו מזכירים  את חורבן בית המקדש ומחזקים את הקשר של בני הזוג לשרשרת הדורות המצפים לגאולה.
  • כתובה –  הכתובה הינה כתב התחייבות של הבעל לדאוג לצרכי האישה. הכתובה נחתמת בפני שני עדים ויש לה תוקף מחייב. הכתובה נקראת במהלך טקס הנישואין תחת החופה ולאחר מכן נמסרת לכלה למשמרת.

ועל כל אלו מנצחת השמחה היהודית אשר ידוע ,כי  זוהי מצווה גדולה לשמח חתן וכלה !

ובזה  "להקת מבראשית "  היא המובילה !

קידום אתרים אורגני בניית אתרים
Call
Mail