תזמורת לחתונה

מוזיקה לחתונה – מהי:

מוזיקה חסידית היא ז'אנר מוזיקלי של המוזיקה היהודית. מוזיקה לחתונה כוללת הן ניגונים אינסטרומנטליים והן שירים. הטקסטים המושרים לקוחים על פי רוב מכתבי הקודש היהודיים והדבר כולל בין השאר את התורה והתפילות, המדרשים והגמרא. אמנם בימינו כבר מולחנים טקסטים של מוזיקה חסידית שאינם שאובים ישירות מהספרות התורנית, אך עדיין ערכי היהדות הם שמהווים את תוכנו של הז'אנר.

כלי הנגינה המשמשים לניגון מוזיקה חסידית הם בדרך כלל מסורתיים כגון קלרינט וכינור. אולם כמו בכל סגנון מוזיקלי אחר גם כאן ניכרים שינויי התקופה, ועם הזמן הוספו למוזיקה גם כלים מודרניים יותר. לדוגמא, להקת "מבראשית" מבצעת מוזיקה חסידית גם בגיטרה חשמלית, חצוצרה, סקסופון, תופים ומערכות הקשה.

באופן מסורתי הייתה מוזיקה חסידית מושמעת רק באירועים של הציבור הדתי, כמו למשל סעודות מצווה וטישים, אולם לאורך הזמן הפכה המוזיקה החסידית למקובלת ואהודה גם על שאר המגזרים וכיום ניתן למצוא מוזיקה חסידית המתנגנת גם בחתונות של ציבור חילוני.

מוזיקה לחתונה – מקורותיה:

צלילי מוזיקה חסידית החלו להישמע בחצרות רבני התנועה החסידית באירופה .

כבר בסוף המאה השמונה עשרה. התנועה החסידית נוסדה על ידי רבי ישראל בעל שם טוב וסחפה רבים אחריה. עיקרה הוא שמחה ודבקות באמונה, כאשר למוזיקה מיוחסת משמעות רבה, שכן באמצעותה ניתן להגיע לשמחה ולדבקות ברמות גבוהות. התנועה החסידית מתייחסת למוזיקה גם כאמצעי לחיזוק התכוונות התפילה ולעילוי הנשמה. ואכן, מוטיבים המשולבים בניגונים של מוזיקה חסידית מיועדים לעורר התלהבות, התרוממות הרוח והתעוררות. כל זאת גם בניגון בלבד, ללא מילים, וזהו חידוש שהכניסה המוזיקה החסידית לנוף המוזיקלי של אותה תקופה.

מוזיקה לחתונה – כיום:

גם כיום מוזיקה חסידית נהנית מפופולריות, ובישראל אף מוקדש לה פסטיבל מידי שנה, הלא הוא פסטיבל הכלייזמרים. אך מעבר לכלייזמר המסורתי, המוזיקה החסידית של ימינו זוכה לעיבודים מודרניים ועדכניים, כשהיא משולבת במגוון סגנונות כפופ, רוק ושירה בסגנון ים תיכוני. וכך, סוחפת וקצבית, מוזיקה חסידית מרקידה את כל האורחים בארועים של שמחה, לרבות חתונה ובר מצווה. להקת "מבראשית" המתמחה בין השאר בנגינת מוזיקה חסידית, תסחוף אתכם בקצב ותדאג שגם האורחים שלכם ירקדו מכל הלב.

מוזיקה לחתונה – כל המוזיקה שחיפשתם, תמצאו אצלנו – להקת מבראשית!